broccoligoddess has logged 297 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Edit this entry  
29
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
I Am Vengeance

I Am Vengeance

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
28
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleepover

Sleepover

2004
×
Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read prior review Edit this entry  
24
About Dressy Sally

About Dressy Sally

1976
×
Edit this entry  
24
Eagles Are Turning People Into Horses

Eagles Are Turning People Into Horses

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Evil Bong 777

Evil Bong 777

2018
×
½
Edit this entry  
21
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Edit this entry  
20
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★½
Edit this entry  
17
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Vivian's Garden

Vivian's Garden

2017
×
Edit this entry  
17
Kiss the Girls: Make them Cry

Kiss the Girls: Make them Cry

1979
×
Edit this entry  
17
Reefer Madness: The Movie Musical

Reefer Madness: The Movie Musical

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
Edit this entry  
13
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
Edit this entry  
12
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
Edit this entry  
09
The Lobster

The Lobster

2015
×
Edit this entry  
04
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Shrek the Musical

Shrek the Musical

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
Edit this entry  
25
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
Edit this entry  
24
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Edit this entry  
24
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
23
Barbarella

Barbarella

1968
×
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
18
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
18
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
18
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Reefer Madness: The Movie Musical

Reefer Madness: The Movie Musical

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Hand

The Hand

1965
×
Edit this entry  
10
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tord and Tord

Tord and Tord

2010
×
Read prior review Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
Edit this entry  
08
Kaiju Bunraku

Kaiju Bunraku

2017
×
Edit this entry  
08
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry