• #cats_the_mewvie

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Joker

  • Uncut Gems

  • Midsommar

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Yesterday

    ½

  • Pokémon Detective Pikachu

  • Circus of Books

  • Daddy Issues

  • Booksmart

  • We Were Hardly More Than Children

  • Hail Satan?

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Princess Switch

  • Bird Box

  • Bohemian Rhapsody

  • High Life

  • mid90s

  • The Nun

  • Suspiria

  • The Favourite

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★

  • Yung Dahmer

  • Crazy Rich Asians

  • I Am Vengeance

    ★½

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Normal Appearances

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

  • Avengers: Infinity War

  • Bao

  • Evil Bong 777

    ½

  • I Am Not an Easy Man

  • A Quiet Place

    ★★★

  • His Favorite Person

  • Our Blood Is Wine

  • Annihilation

  • Black Panther

  • Madeline's Madeline

    ★★★★★

  • Shirkers

  • Minding the Gap

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Three Identical Strangers

    ★★★½

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • National Gymnastics

  • Insidious: The Last Key

  • Black Mirror: Hang the DJ

  • Black Mirror: USS Callister

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Jigsaw

    ★½

  • Coco

  • Kaiju Bunraku

  • Lira's Forest

  • mother!

  • It

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

  • Watching the Detectives

  • Dunkirk

  • Annabelle: Creation

  • Loving Vincent

  • Shimmer Lake

  • Tribute

  • Good Time

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Faces Places

  • cat city

  • Yes, God, Yes

    ★★