• Black Widow

    Black Widow

    ★★★★

    It’s always great to see the Marvel intro in theaters again.

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★★½

    Help me I'm not anti-salsa vaccinated 🕺🏽💃🏽

  • The Father

    The Father

    ★★★★½

    A film that manages empathy and character study on another level. Anthony Hopkins is sublime.

  • The Midnight Sky

    The Midnight Sky

    ★★½

    So basically Demián Bichir plays his same role from Alien: Covenant

  • The Life Ahead

    The Life Ahead

    ★★★

    They didn’t even try to hide the attempt to recreate Cinema Paradiso with the plot of the store’s owner, gosh, even the child is named Momo instead of Toto... Anyway, seeing Sophia Loren do her thing in a simple movie is basically the whole point of it, right?

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

    Phew! What an emotional, mysterious and elegant way to tell a story. Kaluuya and Stanfield give top-notch performances and the directing is outstanding. Movies like these make you realize that there are still interesting shots of known historical moments, I hope lessons can be learned from this. Great cinematography too.

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★½

    Zendaya and John David Washington do their thing in Malcolm & Marie, a film somewhat deceptive in its way of developing conflict, since the dialogue always starts out well but vaguely deepens and barely concludes. However, Marcell Rév's cinematography and Labrinth's little musical moments are the highlights of a confinement experiment that I enjoyed despite its unearned mood shifts. Sam Levinson remains a very interesting visual storyteller.

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★

    ‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎
    ‏‏‎ ‎
    ‏‏‎ ‎
    ‏‏‎ ‎

  • La Llorona

    La Llorona

    ★★★½

    Mixing a horror folktale with politics never seemed more appropriate. There are still many things to work on, but I think La llorona is a step forward for the genre and for Latin American cinema in general.

  • Pieces of a Woman

    Pieces of a Woman

    ★★★★

    I know that many have emphasized on the first thirty minutes of the film, but with good reason, for the first act is fantastic and sets a tone of great impact to begin with a drama that promises a lot. The rest is history, but Vanessa Kirby is definitely an incredible actress and carries the film on her shoulders; even when the plot begins to falter and feels somewhat clumsy she does a lot with so little.

  • Time

    Time

    ★★★★½

    What is time anyway? Unlike other insights about life in and out of prison, Time is a documentary that doesn’t mainly deal with social injustices, but rather emphasizes on the importance of redemption and second chances in life. It also talks about love, and I really took on the acronym at the end: life’s only valid emotion.

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★★½

    Good looking mess with one of the best performances of the year.