• I Carry You with Me

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Identifying Features

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Yes-People

    ★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★

  • Time

    ★★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Summertime

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Genius Loci

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Bombshell

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Lorena, Light-footed Woman

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Cindy La Regia

    ★★½

  • I'm No Longer Here

    ★★★★½

  • Watchmen

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★½

  • Saint Maud

    ★★★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Waiting for the Barbarians

    ★★★

  • Collective

    ★★★★½

  • The King

    ★★★

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • La Llorona

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★★

  • Judy

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Hair Love

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★½

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★★

  • The Lion King

    ★★

  • Anima

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Dark Phoenix

    ★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Invisible Life

    ★★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★½

  • Les Misérables

    ★★★★

  • The Hustle

    ★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Yesterday

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★