CarcinoGent has logged 260 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Alpine Antics

Alpine Antics

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boom Boom

Boom Boom

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Hunted

The Hunted

1948
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Locket

The Locket

1946
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sinbad and the Eye of the Tiger

Sinbad and the Eye of the Tiger

1977
×
★★★
Edit this entry  
13
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Edit this entry  
13
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★
Edit this entry  
09
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pluto's Sweater

Pluto's Sweater

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★
Edit this entry  
18
Tarzan and the She-Devil

Tarzan and the She-Devil

1953
×
★★★
Edit this entry  
18
Killer Constable

Killer Constable

1980
×
★★★★
Edit this entry  
14
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sister Street Fighter

Sister Street Fighter

1974
×
★★★
Edit this entry  
10
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Edit this entry  
04
Roadblock

Roadblock

1951
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
28
Please Believe Me

Please Believe Me

1950
×
★★★
Edit this entry  
26
Pharaoh's Curse

Pharaoh's Curse

1957
×
★★½
Edit this entry  
21
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
Lake of Dracula

Lake of Dracula

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Edit this entry  
16
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★
Edit this entry  
14
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★★
Edit this entry  
14
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shadowed

Shadowed

1946
×
★★★
Edit this entry  
13
Blood from the Mummy's Tomb

Blood from the Mummy's Tomb

1971
×
★★½
Edit this entry  
07
The Nanny

The Nanny

1965
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Hug

The Hug

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★½
Edit this entry  
28
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Tarzan Triumphs

Tarzan Triumphs

1943
×
★★★
Edit this entry  
23
Gold Diggers of '49

Gold Diggers of '49

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Haven't Got a Hat

I Haven't Got a Hat

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Into the Mud

Into the Mud

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
Coma

Coma

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry