Sort by

Cappie has logged 52 entries for films during September 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cut Snake

Cut Snake

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
The Order

The Order

2003
×
★★
Edit this entry  
27
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cooties

Cooties

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fear

Fear

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
49th Parallel

49th Parallel

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Gallows

The Gallows

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Incendies

Incendies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★½
Edit this entry  
20
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tiger House

Tiger House

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Ill Met by Moonlight

Ill Met by Moonlight

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cursed

Cursed

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Village

The Village

2004
×
★★½
Edit this entry  
15
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Dark Mirror

The Dark Mirror

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Age of Consent

Age of Consent

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
7 Chinese Brothers

7 Chinese Brothers

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
Read the review Edit this entry  
08
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Edge of the World

The Edge of the World

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Broken Horses

Broken Horses

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Child of God

Child of God

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry