Sort by

Cappie has logged 625 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Revenge of the Nerds

Revenge of the Nerds

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Unexpected

Unexpected

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Help!

Help!

1965
×
★★★
Edit this entry  
30
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
29
Room

Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Deception

Deception

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
I.D.

I.D.

1995
×
★★½
Edit this entry  
29
Confidential Agent

Confidential Agent

1945
×
★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lovely & Amazing

Lovely & Amazing

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cornered

Cornered

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mojave

Mojave

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
26
Addicted to Fresno

Addicted to Fresno

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Locket

The Locket

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Edit this entry  
26
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Road House

Road House

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★
Edit this entry  
25
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Everest

Everest

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Circus

The Circus

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mask of Dimitrios

The Mask of Dimitrios

1944
×
★★½
Edit this entry  
19
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Get Carter

Get Carter

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nasty Baby

Nasty Baby

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★
Edit this entry  
17
Selma

Selma

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Hero

American Hero

2015
×
★½
Read the review Edit this entry