CapedLawyer has logged 63 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil

Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Homunculus

Homunculus

2021
×
★½
Edit this entry  
28
Cohen and Tate

Cohen and Tate

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyeball

Eyeball

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Terror in a Texas Town

Terror in a Texas Town

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
They Died with Their Boots On

They Died with Their Boots On

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Collection

The Collection

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Collector

The Collector

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Act of Violence

Act of Violence

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Open Water

Open Water

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Changing Lanes

Changing Lanes

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
Follow Me Quietly

Follow Me Quietly

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lovely & Amazing

Lovely & Amazing

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mothra

Mothra

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Caged

Caged

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Edge of Heaven

The Edge of Heaven

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
Read the review Edit this entry  
12
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brighton Rock

Brighton Rock

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Waking Ned

Waking Ned

1998
×
Read the review Edit this entry  
08
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rodan

Rodan

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry