• The Green Knight

    ★★★

  • Pig

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★

  • Escape Room: Tournament of Champions

    ★★

  • Luca

    ★★★★

  • Loki

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★★

  • The Woman in the Window

    ★★

  • Mare of Easttown

    ★★★★

  • Save Ralph

  • Bad Trip

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★

  • Nate Bargatze: The Greatest Average American

    ★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★½

  • Burrow

  • Behind The Try: A Try Guys Documentary

    ★★★★

  • The Midnight Sky

    ★★½

  • The Holiday Movies that made us

    ★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • A Concerto Is a Conversation

  • Two Distant Strangers

  • Hillbilly Elegy

    ★★½

  • Mank

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • Opera

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • After We Collided

    ½

  • Unhinged

    ★★

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

  • Eric Andre: Legalize Everything

    ★★★

  • Feel the Beat

    ★★★

  • The Letter Room

  • If Anything Happens I Love You

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★½

  • Dangerous Lies

    ½

  • The Last Dance

    ★★★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★½

  • Mulan

    ★★½

  • Spenser Confidential

    ½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★

  • Brahms: The Boy II

    ½

  • Colette

  • Emma.

    ★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Fantasy Island

  • The Present

  • Gretel & Hansel

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • The Truffle Hunters

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Possessor

    ½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½