• Las AAA son las tres armas: Carta abierta de Rodolfo Walsh a la junta militar

    Las AAA son las tres armas: Carta abierta de Rodolfo Walsh a la junta militar

    ★★★★★

    To watch Cine de la Base's films today is to welcome ghosts. It's like standing on the shoulders of the defeated who haunt of lost battles and lost futures. The subaltern will speak in their own voice or as ghosts.

  • Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

    Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

    ★★★★★

    “We must see the fire that is hidden in a person or in a landscape. We must strive for what Jean-Marie Straub describes: if there is no fire in the shot, if there is nothing burning in your shot, then it is worthless.” - Pedro Costa

  • Triumph of the Will

    Triumph of the Will

    Riefenstahl, an exemplar for PR firms and TV network broadcasting of events.

  • Las AAA son las tres armas: Carta abierta de Rodolfo Walsh a la junta militar

    Las AAA son las tres armas: Carta abierta de Rodolfo Walsh a la junta militar

    ★★★★★

    A montage of denunciations extracted from an open letter, with one of the greatest overhead shots in cinema in which mate passed around by filmmakers of Grupo Cine de la Base becomes like a chalice for knights of a round table. Accompanied by the melody of Piazzolla's tango, this simple act of sharing crystallizes itself into the temporality of the closing line: "I will bear testimony during difficult times."

    Rodolfo Walsh's open letter to the military dictatorship of 1976 was…

  • Nanook of the North

    Nanook of the North

    ★★

    Watch Nicholas Ray's The Savage Innocents to see Nanook (reinterpreted by Chicano Anthony Quinn) suffer the colonial wound and discover the bones on which modernity was built on.

  • Ghost Dance

    Ghost Dance

    ★★★★

    ̶C̶i̶n̶e̶p̶h̶i̶l̶e̶ Hauntologist

  • Vive L'Amour

    Vive L'Amour

    ★★★★½

    Reevaluated. Is this the quintessential representation of Generation X disaffection and alienation brought to fiction film? That was Generation X, the last generation to exist before capitalist realism took off (from the 1980s and onwards). And so here is Taipei in the 1990s: a capitalist global hub with its symbols of Budweiser, 7-Eleven, Coca-Cola, etc. And then there are three characters who live among the abandoned aspirations which were the metropolis: a young woman who sells real estate, a young man who peddles clothes on sidewalks, and another who sells commercial ossuaries. Vive L’Amour indeed, but rarely has love been found in this city.

  • Fatal Assistance

    Fatal Assistance

    ★★★½

    After colonialism's infamy became insurmountable in public relations, the binary of developed and underdeveloped became the preferred method. The promotion of developmentalism in the Third World was in reality the metropole’s backhanded and reinvigorated intention to control the wealth and resources of the formerly colonized. Sometime at the end of the last century, in Haiti, the narrative of development was replaced with a new narrative of patronizing humanitarian aid. Raoul Peck’s Assistance Mortelle (2013) is a welcomed exposé of this, although like in I Am Not Your Negro (2016), Peck's clichéd documentary forms detract from the strength of the message.

  • Geronimo: An American Legend

    Geronimo: An American Legend

    ★★★½

    Geronimo: An *Apache Legend

    Fucking yanquis, man...

  • The Pearl Button

    The Pearl Button

    ★★★

    Beyond Patricio Guzmán's platitudes about the life-creating affirmations to be found in water and the stars, and some ugly reiterations of ugly contemporary documentary modes (beginning with the editing and the way music is used), The Pearl Button is a superior film to the much-lauded Nostalgia for The Light (2010). From what I remember, the latter film is akin to emotional exploitation that reaches its most irresponsible point in one sequence. It occurs when Guzmán makes the mothers and widows…

  • Heat

    Heat

    ★★★★

    "It's a free country, brother."

    Yeah, but it depends on how many steaks you have in the freezer.

  • The Killing of a Chinese Bookie

    The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★★★

    "Like listening to a piano player tickling a few last chords on the ivories in the wee hours of the morning, when the last patrons have left the nightclub and the waiters are stacking the chairs on the tables." - Jean-Luc Godard on The Killing of a Chinese Bookie

    A similar experience happened to me at a nightclub in the early morning, except I was listening to La Isla Bonita.