Eliecer has logged 21 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Desounen: Dialogue with Death

Desounen: Dialogue with Death

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Profit & Nothing But! Or Impolite Thoughts on the Class Struggle

Profit & Nothing But! Or Impolite Thoughts on the Class Struggle

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
News from Ideological Antiquity: Marx/Eisenstein/The Capital

News from Ideological Antiquity: Marx/Eisenstein/The Capital

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Haitian Corner

Haitian Corner

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
Unfinished Diary

Unfinished Diary

1982
×
★★½
Edit this entry  
21
Amuhuelai-mi - Ya no te iras

Amuhuelai-mi - Ya no te iras

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
One Way or Another

One Way or Another

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Profit & Nothing But! Or Impolite Thoughts on the Class Struggle

Profit & Nothing But! Or Impolite Thoughts on the Class Struggle

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Lumumba

Lumumba

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Lumumba: Death of a Prophet

Lumumba: Death of a Prophet

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bezhin Meadow: Sequences from an Unfinished Film

Bezhin Meadow: Sequences from an Unfinished Film

1968
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sentimental Romance

Sentimental Romance

1930
×
★★★★
Edit this entry  
06
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
The Disaster in Oaxaca

The Disaster in Oaxaca

1931
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sentimental Romance

Sentimental Romance

1930
×
★★★★
Edit this entry  
04
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Edit this entry  
03
Strike

Strike

1925
×
★★★★★
Edit this entry