Eliecer has logged 217 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nainsukh

Nainsukh

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
31
East Side Summer

East Side Summer

1953
×
★★★
Edit this entry  
31
The Aviary

The Aviary

1955
×
★★½
Edit this entry  
31
Default Averted

Default Averted

1975
×
★★½
Edit this entry  
31
Doldrums

Doldrums

1972
×
★★★½
Edit this entry  
30
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Poverty, Inc.

Poverty, Inc.

2014
×
★★
Edit this entry  
24
The Witches

The Witches

1967
×
★★★
Edit this entry  
24
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Edit this entry  
22
Square Times

Square Times

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
Caterpillar

Caterpillar

1973
×
★★½
Edit this entry  
21
The Apple

The Apple

1967
×
★★
Edit this entry  
20
Sodom and Gomorrah, NY, 10036

Sodom and Gomorrah, NY, 10036

1976
×
★★★
Edit this entry  
16
Lacrimosa

Lacrimosa

1970
×
★★★★
Edit this entry  
14
Adventures on the New Frontier

Adventures on the New Frontier

1961
×
★★
Edit this entry  
13
Crisis: Behind a Presidential Commitment

Crisis: Behind a Presidential Commitment

1963
×
★★★
Edit this entry  
13
A Day in the Life of a Cleaning Woman

A Day in the Life of a Cleaning Woman

1953
×
★★
Edit this entry  
12
Julie

Julie

1980
×
★★★½
Edit this entry  
11
Under The Brooklyn Bridge

Under The Brooklyn Bridge

1953
×
★★★
Edit this entry  
11
Sandra

Sandra

1965
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Edit this entry  
05
JFK

JFK

1991
×
★★½
Edit this entry  
01
Jackals and Arabs

Jackals and Arabs

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Edit this entry  
27
James Connolly: A Working Class Hero

James Connolly: A Working Class Hero

2010
×
★★
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
03
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Edit this entry  
02
Rambo

Rambo

2008
×
★★
Edit this entry  
01
The Algerian War!

The Algerian War!

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
L'Abécédaire de Gilles Deleuze

L'Abécédaire de Gilles Deleuze

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Casa de Lava

Casa de Lava

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amuhuelai-mi - Ya no te iras

Amuhuelai-mi - Ya no te iras

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
Escape Plan 2: Hades

Escape Plan 2: Hades

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Hasta la victoria siempre

Hasta la victoria siempre

1967
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Profit & Nothing But! Or Impolite Thoughts on the Class Struggle

Profit & Nothing But! Or Impolite Thoughts on the Class Struggle

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Danton

Danton

1982
×
★★★
Edit this entry  
20
Controlling Interest

Controlling Interest

1978
×
★★★★
Edit this entry  
17
Schlagworte - Schlagbilder. Ein Gespräch mit Vilém Flusser

Schlagworte - Schlagbilder. Ein Gespräch mit Vilém Flusser

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Chile: Obstinate Memory

Chile: Obstinate Memory

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Countess from Hong Kong

A Countess from Hong Kong

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Edit this entry  
01
Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
History Lessons

History Lessons

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Random Stop

Random Stop

2014
×
½
Edit this entry  
27
The Take

The Take

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Revolution Will Not Be Televised

The Revolution Will Not Be Televised

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Edit this entry