Eliecer has logged 544 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Li'l Quinquin

Li'l Quinquin

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★
Edit this entry  
27
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Eccentricities of a Blonde-Haired Girl

Eccentricities of a Blonde-Haired Girl

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Joy of Learning

The Joy of Learning

1969
×
★★★
Edit this entry  
26
Sympathy for the Devil

Sympathy for the Devil

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
Letter in Motion to Gilles Jacob and Thierry Fremaux

Letter in Motion to Gilles Jacob and Thierry Fremaux

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Operation Concrete

Operation Concrete

1958
×
★★½
Edit this entry  
23
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★½
Edit this entry  
23
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★
Edit this entry  
21
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★½
Edit this entry  
19
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★
Edit this entry  
19
Training Day

Training Day

2001
×
★★½
Edit this entry  
19
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★
Edit this entry  
18
Inside

Inside

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★½
Edit this entry  
15
The Pig

The Pig

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
15
La Libertad

La Libertad

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Envy

Envy

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
Journey to the West

Journey to the West

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Edit this entry  
06
Charleston Parade

Charleston Parade

1927
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Nest

The Nest

2013
×
★★
Edit this entry  
05
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
Bird People

Bird People

2014
×
★★
Edit this entry  
03
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★½
Edit this entry  
01
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lumière Brothers' First Films

The Lumière Brothers' First Films

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
The making of Los Muertos

The making of Los Muertos

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Louis Lumière

Louis Lumière

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
27
JFK in Ireland

JFK in Ireland

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Anatahan

Anatahan

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Iguana

Iguana

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
China 9, Liberty 37

China 9, Liberty 37

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★
Edit this entry  
23
Jauja

Jauja

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Untitled (Letter to Serra)

Untitled (Letter to Serra)

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Muta

Muta

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Muta

Muta

2011
×
★★★
Edit this entry