Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Ember

Ember

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Birds of Exile

Birds of Exile

1964
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★½
Edit this entry  
02
Steppe

Steppe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Late August, Early September

Late August, Early September

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
Halston

Halston

2021
×
★½
Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Katho Upanishad

Katho Upanishad

2011
×
★½
Edit this entry  
05
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black and White

Black and White

2010
×
★★★
Edit this entry  
31
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Geranium

Geranium

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Sideway

Sideway

2017
×
★½
Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Big Fish

Big Fish

2003
×
★½
Edit this entry  
22
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
21
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
Dolittle

Dolittle

2020
×
Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Where To?

Where To?

1957
×
★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
07
Love, Spells and All That

Love, Spells and All That

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Edit this entry  
03
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Dört Köşeli Üçgen

Dört Köşeli Üçgen

2018
×
★★
Edit this entry  
01
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★½
Edit this entry  
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
30
Sieranevada

Sieranevada

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
04
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
You Know Him

You Know Him

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Edit this entry