2021

cammie cammie’s year to date

Highest rated films

  • Friends: The Reunion

    ★★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★★

  • Hitman's Wife's Bodyguard

    ★★★★

  • Yes Day

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • The Woman in the Window

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★★

  • Mamma Mia!

    ★★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★★

  • Moulin Rouge!

    ★★★★★

  • Pretty Woman

    ★★★★★

  • We're the Millers

    ★★★★★

  • Dogville

    ★★★★★

  • The Proposal

    ★★★★★

  • Murder Mystery

    ★★★★★

  • Big Little Lies

    ★★★★★

  • Just Go with It

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 139 Films watched
  • 19.9 Average per month
  • 4.5 Average per week

Milestones

First Film

Trespass

Jan 1

Most Watched

The Paperboy

6 times

Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus

3 times

To Die For

3 times

Destroyer

twice

Stoker

twice

Last Film

Aquamarine

Jul 27

Genres, countries & languages

Drama
83 films
Comedy
56 films
Romance
39 films
Thriller
38 films
Mystery
26 films
Crime
23 films
Family
13 films
Action
13 films
Adventure
10 films
Horror
9 films
USA
121 films
UK
28 films
Australia
15 films
France
8 films
Canada
6 films
Germany
5 films
Ireland
3 films
Spain
3 films
Italy
3 films
China
2 films
English
138 films
French
13 films
Spanish
13 films
Russian
5 films
Italian
4 films
Portuguese
3 films
Chinese
2 films
Croatian
2 films
Japanese
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 76 Added 209

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

cammie’s most liked review

Australia

Australia

★★★★★

i can not believe i’m giving australia 5 stars but i am giving australia 5 stars. i sat through the whole 2 hours and 47 minutes without pausing it i was absolutely invested throughout. i smiled so bad my cheeks hurt, i laughed and i balled my eyes out and yes i do not want to talk about this ever again.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Big Little Lies
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Bad Hair Day
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Soul
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Room to Move
Average weighted rating:

2.9

Films cammie watched in 2021

  • Aquamarine
  • Diary of a Wimpy Kid: Dog Days
  • Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules
  • Inside Out
  • Soul
  • Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day
  • Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus
  • Big Daddy
  • Princess Protection Program
  • Australia
  • Bad Hair Day
  • Luca
  • Monte Carlo
  • The Lie
  • Crash Pad
  • Legally Blonde 2: Red, White & Blonde
  • Destroyer
  • Deadpool
  • We're the Millers
  • It's Kind of a Funny Story
  • My First Summer
  • Jexi
  • The Hustle
  • Hitman's Wife's Bodyguard
  • The Sweetest Thing
  • Believe Me: The Abduction of Lisa McVey
  • Easy A
  • Booksmart
  • A Quiet Place Part II
  • Miss Congeniality
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • Friends: The Reunion
  • The Heat
  • My Sister's Keeper
  • The Girl on the Train
  • Ma
  • Stoker
  • The Woman in the Window
  • The Proposal
  • Premonition
  • Leap Year
  • Just Go with It
  • Hemingway & Gellhorn
  • Tamara Drewe
  • Emerald City
  • Summerland
  • The Paperboy
  • The Golden Compass
  • Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus
  • Pretty Woman
  • Mamma Mia!
  • iCarly: iGo to Japan
  • Disobedience
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Neighbors
  • Shiva Baby
  • The Portrait of a Lady
  • First Girl I Loved
  • The Paperboy
  • The Paperboy
  • The Paperboy
  • The Paperboy
  • Moulin Rouge!
  • The Goldfinch
  • Run
  • I Care a Lot
  • The Human Stain
  • The Peacemaker
  • Murder Mystery
  • Rumor Has It...
  • Ocean's Eight
  • Secret in Their Eyes
  • Secret in Their Eyes
  • Mulholland Drive
  • Windrider
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Big Little Lies
  • Hello Ladies: The Movie
  • Room to Move
  • Just Go with It
  • Billy Bathgate
  • Yes Day
  • Notes on a Scandal
  • Carol
  • Trespass
  • Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus
  • Trial by Fire
  • To Die For
  • If Anything Happens I Love You
  • Clueless
  • The Others
  • Cake
  • Batman Forever
  • The Invasion
  • Birthday Girl
  • The Hours
  • Mother's Day
  • Birth
  • Malice
  • Aquaman
  • Dogville Confessions
  • Before I Go to Sleep
  • The Interpreter
  • Genius
  • Bewitched
  • Cruel Intentions
  • Legally Blonde
  • To Die For
  • Flirting
  • Nine
  • Queen of the Desert
  • BMX Bandits
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Little Fires Everywhere
  • Malcolm & Marie
  • Eyes Wide Shut
  • Grace of Monaco
  • The Family Fang
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Beguiled
  • Dead Calm
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Upside
  • Stoker
  • Rabbit Hole
  • Peppermint
  • Margot at the Wedding
  • The Guardian Brothers
  • Boy Erased
  • Destroyer
  • The Paperboy
  • To Die For
  • Dogville
  • Days of Thunder
  • Big Little Lies
  • The Railway Man
  • Bush Christmas
  • Happy Feet
  • Trespass

World map

Highly rated films cammie is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Worst Person in the World
  • The Green Knight

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more