Highest rated films

  • Old

    ★★★★★

  • Black Widow

    ★★★½

  • Hitman's Wife's Bodyguard

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • La Haine

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • Coffee and Cigarettes

    ★★★★★

  • Night on the Galactic Railroad

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Superbad

    ★★★★½

  • Yi Yi

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 80 Films watched
  • 11.4 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Throne of Blood

Jan 3

Most Watched

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

twice

Last Film

La Haine

Jul 24

Genres, countries & languages

Drama
55 films
Action
24 films
Adventure
17 films
Sci Fi
14 films
Crime
14 films
Thriller
12 films
History
9 films
Animation
8 films
Fantasy
8 films
Comedy
7 films
USA
39 films
Japan
23 films
France
8 films
UK
4 films
Brazil
4 films
Germany
3 films
New Zealand
3 films
Belgium
2 films
Taiwan
2 films
USSR
2 films
English
45 films
Japanese
23 films
French
9 films
Russian
7 films
Spanish
6 films
Chinese
6 films
Portuguese
4 films
Italian
4 films
German
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Cameron Watson’s most liked review

Old

Old

★★★★★

Holy fucking shit

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Curse of La Llorona
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Haram

Films Cameron Watson watched in 2021

  • La Haine
  • Iron Man 3
  • Holy Motors
  • Old
  • Apocalypse Now
  • The Avengers
  • In the Mood for Love
  • Captain America: The First Avenger
  • Tokyo Story
  • Space Jam: A New Legacy
  • Black Girl
  • Thor
  • Ran
  • Iron Man 2
  • Woman in the Dunes
  • Coffee and Cigarettes
  • Black Widow
  • Sunset Boulevard
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Zola
  • The Curse of La Llorona
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Neon Genesis Evangelion
  • Good Time
  • F9
  • Hitman's Wife's Bodyguard
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Haram
  • Children of the Sea
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Persona
  • The Passion of Joan of Arc
  • City of God
  • Night on the Galactic Railroad
  • Satantango
  • There Will Be Blood
  • Stalker
  • Minari
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Schindler's List
  • Central Station
  • GoodFellas
  • The Dark Knight
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • Yi Yi
  • Koyaanisqatsi
  • The Shawshank Redemption
  • A Brighter Summer Day
  • Spirited Away
  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer
  • The Human Condition II: Road to Eternity
  • The Human Condition I: No Greater Love
  • A Dog's Will
  • 12 Angry Men
  • The Godfather: Part II
  • Harakiri
  • The Godfather
  • Come and See
  • Superbad
  • Where Is My Friend's House?
  • The Most Beautiful
  • The Father
  • Saint Maud
  • Climax
  • Nomadland
  • Seven Samurai
  • High and Low
  • The Bad Sleep Well
  • Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance
  • Lady Snowblood
  • One Night in Miami...
  • Sanshiro Sugata
  • Rashomon
  • Throne of Blood

World map

Highly rated films Cameron Watson is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Luca
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Worst Person in the World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more