2020

Cam Watson Cam Watson’s year in review

Highest rated films

  • Tenet

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Emma.

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Rhubarb

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Enemy

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • La Haine

    ★★★★★

  • Paterson

    ★★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★★

  • Enter the Void

    ★★★★★

  • Waves

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 100 Films watched
  • 8.3 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Parasite

Feb 10

Most Watched

Dancer in the Dark

3 times

First Reformed

3 times

Solaris

twice

I'm Thinking of Ending Things

twice

The Lobster

twice

Last Film

Mystery Train

Dec 26

Genres, countries & languages

Drama
77 films
Comedy
27 films
Thriller
24 films
Romance
16 films
Sci Fi
14 films
Crime
13 films
Mystery
13 films
Horror
13 films
Fantasy
7 films
Action
7 films
USA
64 films
France
27 films
UK
20 films
Germany
15 films
Japan
9 films
Sweden
8 films
Denmark
8 films
Italy
7 films
Netherlands
6 films
Canada
6 films
English
81 films
French
18 films
German
9 films
Japanese
8 films
Spanish
5 films
Russian
4 films
Italian
4 films
Chinese
2 films
Hungarian
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 7

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Cam Watson’s most liked review

Rhubarb

Rhubarb

★★★

Look in the grand scheme of Youtubers turned directors, Karsten could’ve done a lot worse. I wish that the story was well, a little bit more of a story, but Karsten definitely will grow and the presentation of the short film was very professional and definitely had it’s own style. Not a bad short from Karsten.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Rhubarb
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Rhubarb
Average weighted rating:

2.6

Films Cam Watson watched in 2020

  • Mystery Train
  • Sanjuro
  • Ponyo
  • Ikiru
  • The Blob
  • A Hard Day's Night
  • Tie Me Up! Tie Me Down!
  • Vampyr
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Funny Games
  • Carnival of Souls
  • Cronos
  • Solaris
  • Solaris
  • Fantastic Planet
  • Yojimbo
  • My Neighbor Totoro
  • Le Samouraï
  • Taxi Driver
  • L'Argent
  • A Man Escaped
  • It's Such a Beautiful Day
  • Wendy and Lucy
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Tenet
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Before Sunrise
  • Permanent Vacation
  • Stranger Than Paradise
  • Down by Law
  • Dead Man
  • 21 Jump Street
  • Avengers: Age of Ultron
  • Night on Earth
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Coffee and Cigarettes
  • La Haine
  • Airplane!
  • First Cow
  • Synecdoche, New York
  • The Avengers
  • Buffalo '66
  • Honey Boy
  • Gummo
  • Paterson
  • Enemy
  • Okja
  • Dancer in the Dark
  • Breaking the Waves
  • Melancholia
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Antichrist
  • The Lobster
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Inside Llewyn Davis
  • Dancer in the Dark
  • Dancer in the Dark
  • The Farewell
  • Rhubarb
  • The Lobster
  • Sorry to Bother You
  • The Report
  • Waves
  • Waves
  • Diary of a Wimpy Kid: Dog Days
  • mid90s
  • Punch-Drunk Love
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Martian
  • First Reformed
  • The Platform
  • First Reformed
  • First Reformed
  • Enter the Void
  • The Killing of a Sacred Deer
  • High Life
  • The Lighthouse
  • Uncut Gems
  • Split
  • Punch-Drunk Love
  • I Stand Alone
  • The Hunt
  • Irreversible
  • Marriage Story
  • Love
  • Climax
  • Lady Bird
  • Emma.
  • The Last Temptation of Christ
  • PlayTime
  • Midsommar
  • Portrait of a Lady on Fire
  • 2001: A Space Odyssey
  • Good Time
  • The Lighthouse
  • Parasite

World map

Highly rated films Cam Watson is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo vadis, Aida?
  • Soul

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more