Cam Watson has written 18 reviews for films rated ★★★ .

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★

    It’s got it’s moments and I feel kind of gross for saying this but there were quite a few times in this movie where I was saying to myself, “looks great but I’m trying my hardest to not fall asleep.” By the third time it happens I just don’t care about your shit stories anymore and watching people eat shit. It’s an awful and horrifying and probably accurate depiction of fascist Italy but there are just two many scenes here…

  • Cinema Paradiso

    Cinema Paradiso

    ★★★

    Not a bad movie at all but quite a bit of this felt Oscar baity I guess? Which does for sure lead to some really strong scenes with some real emotional punch but then there were also a lot of scenes I just found to be very cheesy or over the top. The comedy was another thing that didn’t really work for me, the jokes weren’t lazy it just wasn’t really my style, maybe a little too childish. The passion…

  • Rabbits

    Rabbits

    ★★★

    This was my first David Lynch watch. LOL

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★

    Some of the movie is really colorful, high energy and funny and some of the movie just feels like actors reading lines. There’s great idea’s here but the connection between them isn’t always the smoothest or even logical. When you have a joke every 5 seconds it’s just unfortunately really tough to make all those feel needed and not completely random. I think with some fine tuning though this series could be something great which is why I’m excited to watch the second one

  • Weathering with You

    Weathering with You

    ★★★

    Way too on the nose, but cute. There’s a lot of moments of really sweet tenderness and heart but then there’s also just way too many moments where characters just say things so the audience knows what they’re thinking when I could’ve just figured it out on my own and quite a few surprisingly cliche decisions to develop the the story. Felt like a lot of “first choices” for how do we progress this story. Wished I liked this more but still decent and had a lot of very sweet and touching moments

  • Holy Motors

    Holy Motors

    ★★★

    Gotta watch again, totally threw off my understanding of how you can tell a story

  • Iron Man 2

    Iron Man 2

    ★★★

    Tony is really annoying for like the first 40 minutes but once we get past that it’s a pretty fun movie, not quite as much charm as the first one but the new faces here are mostly welcome additions

  • Zola

    Zola

    ★★★

    A lot of great shots in this movie and the score was sooooo good, easily my favorite part of the movie. I can’t discredit how good they tell this story and it for sure has a lot of personality. Is it a story that I was given a reason to care about though? not really

  • Hitman's Wife's Bodyguard

    Hitman's Wife's Bodyguard

    ★★★

    This was actually kinda fun and I laughed at Ryan Reynolds jokes way more than I thought I would

  • Koyaanisqatsi

    Koyaanisqatsi

    ★★★

    Hmmm, the moments were the signature Phillip Glass sound comes bursting in and the best shots of the film are being shown back to back are really something special, but they happen quite far apart from each other, is the time between these great moments worth it or justified or do they keep me interested enough to wait for these great peaks again, I don’t really know yet

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★

    I liked Frances McDormand a lot in this and the setting was really nice, but idk there wasn’t really anything else to grab onto here, a lot of Nomadland kind of just felt like dead space, glad that Chloe Zhao got an award for this though

  • Sanjuro

    Sanjuro

    ★★★

    Definitelyyyyy worse than Yojimbo, Yojimbo was much more shuttle and slow paced than Sanjuro which makes for the perfect contrast but Sanjuro as a character just doesn’t work as well in a flashier and more fast paced movie, although it does lead to some really fun moments, as a whole the story doesn’t feel very satisfying. The attempt to take a deeper look into Sanjuro as a person was definitely admirable and the film wasn’t bad by any means, I was somewhat interested in this story, but compared to its predecessor it just doesn’t hold up as well