Cam Watson has written 17 reviews for films rated ★★½ .

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise

    ★★½

    For a live action Disney movie it’s not that bad

  • Annette

    Annette

    ★★½

    Hmmmm idk. Adam Driver really gives this role his all and he does all he can to make this a memorable performance and I commend Leos Carax for taking so many chances with this, I mean really, there are some fucking wild visual and storytelling choices here. But that script is suchhhhh a tough pill to swallow for me, if you love the writing style of Annette I get it, just completely missed the mark for me. Glad to see Leos get to work with someone like Adam though and I hope a lot of people go out to see this. It was ok

  • Full Metal Jacket

    Full Metal Jacket

    ★★½

    Unfortunately just didn’t find any of these characters interesting at all which made it difficult for me to get down with the disjointed presentation of this film with each scene not really being connected in any way. Glad so many people love this one, just not for me

  • Thor: The Dark World

    Thor: The Dark World

    ★★½

    Loki is wayyy better in this movie and thankfully there’s no dutch shots but every other character from the original just kinda feels like a toned down version of what made them likeable in Thor honestly, it’s not THAT bad tho it’s just kinda boring

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    ★★½

    Needed more Lebron dunks but for what it’s worth(it’s only Space Jam 2💀) I was entertained

  • Thor

    Thor

    ★★½

    Uhhhhhh too many Dutch shots

  • The Incredible Hulk

    The Incredible Hulk

    ★★½

    The parts with Bruce and Betty are actually pretty good and take up a surprising amount of the movie which made the blows of the hilariously dumb and lame action scenes not too bad. Ok movie

  • A Dog's Will

    A Dog's Will

    ★★½

    This movie obviously wasn’t made for me but it was alright, I laughed a couple times

  • The Most Beautiful

    The Most Beautiful

    ★★½

    It’s quite charming and cute at some points but overall kinda forgettable

  • Rashomon

    Rashomon

    ★★½

    Kurosawa’s spin on the “who done it” formula is quite an interesting one and it definitely is the strongest aspect to this film but if I’m being honest, I didn’t care about any of these characters in the slightest due to none of them really being explored to deeply, which made the film at times somewhat boring.

  • The Blob

    The Blob

    ★★½

    The pacing until the end was actually pretty great and overall I would say I was never bored and it stayed relatively fun, but the acting....GOD the acting.

  • Avengers: Age of Ultron

    Avengers: Age of Ultron

    ★★½

    That was a tad better