Cam Watson has written 141 reviews for films during 2021.

  • Her

    Her

    ★★★★★

    Joaquin Phoenix and Scarlette Johansson harmonizing over a ukulele is why I love romance movies, they immerse me in a place where I have hope that I can be as happy as these people are in my future, even with the sadness that is weaving in and out of the film and comes in heavy at the end, the happiness that you see in Theo’s eyes talking to Samantha is something that moved me like nothing else I’ve ever seen

  • The Apartment

    The Apartment

    ★★★★★

    : )

  • Ponyo

    Ponyo

    ★★★½

    On 2nd watch, Ponyo is pretty much the best you can get making a movie strictly for kids, unfortunately the ceiling for that isn’t very high

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★½

    Kubrick’s got this special thing with him where he takes different periods and pushes them to a higher artistry than most directors can when tackling that specific time without doing anything visually all to outside the world he’s created, because the parts of life he chooses to amplify are always the ones most people choose to gloss over or are too scared to approach, and when taking on a 3 hour period drama epic, it just makes everything that much better. Flawless

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★

    Paul Schrader my beloved


    *saw in 35mm

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★

    Yup, next time I see a music box I’m just gonna rip open the top of it

  • Autumn Sonata

    Autumn Sonata

    ★★★★½

    Ingmar Bergman reminds me that saying style>substance is dumb

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★★

    If you say fuck being logical, movie good
    If you care about plot holes, movie bad

  • Boy

    Boy

    ★★★★

    Very easy going film. It’s got conflicts but stuff that’s quite easy to wrap your head around. One of those movies an adult and a 10 year old could enjoy but that maybe isn’t technically a “kids” movie. Although it may be a pretty safe and crowd pleasing movie, it’s got enough unique style and great performances(especially the two main kids) to just give me a smile through the whole pretty brief runtime. Liked this a lot

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★

    Cool fight scenes masking a generic MCU movie. I liked the beaver with the wings and no face and the massive dragon/bat/octopus thing

  • Isle of Dogs

    Isle of Dogs

    ★★★★

    Every hiccup the story has gets overcompensated for 10x by the excellent stop motion and the story is actually pretty great on its own if just a little to quickly paced for its own good at points. Great Wes Anderson eye candy

  • Le Trou

    Le Trou

    ★★★★

    Definitely one of those films that I got more into as it kept progressing. It took me a while to see what it was going for but I once I saw how much of a slow burner it was gonna be and how that played off the themes Jacques Becker was going for I started to really enjoy it. The lengthy time passed to set up the prison escape is 100% felt and does a nice job highlighting the monotony…