Cam Watson has logged 47 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
Read the review Edit this entry  
06
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry