Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Old

Old

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Read the review Edit this entry  
30
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
F9

F9

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Haram

Haram

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry