Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
Read the review Edit this entry  
15
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marty

Marty

1955
×
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
06
We Need to Do Something

We Need to Do Something

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
Read the review Edit this entry  
20
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
Read the review Edit this entry  
20
Never Weaken

Never Weaken

1921
×
Read the review Edit this entry  
19
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alec Baldwin: Unscripted

Alec Baldwin: Unscripted

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taking Tiger Mountain

Taking Tiger Mountain

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Begin Again

Begin Again

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
Read the review Edit this entry