CalvinLaw has logged 52 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Songbird

Songbird

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Princess

Princess

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tesla

Tesla

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Munyurangabo

Munyurangabo

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ballad of Cable Hogue

The Ballad of Cable Hogue

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Molly Maguires

The Molly Maguires

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Burnt Orange Heresy

The Burnt Orange Heresy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Greed

Greed

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cheat

The Cheat

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ava

Ava

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry