Calvin has logged 59 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zombies

Zombies

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man Push Cart

Man Push Cart

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Go, Go Second Time Virgin

Go, Go Second Time Virgin

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Limbo

Limbo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Joys, Small Sorrows

Big Joys, Small Sorrows

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Take Aim at the Police Van

Take Aim at the Police Van

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Bundle of Blues

A Bundle of Blues

1933
×
★★★
Edit this entry  
12
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Slalom

Slalom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Voyagers

Voyagers

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Sweat

Sweat

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Stand Up

Stand Up

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
Street Gang: How We Got to Sesame Street

Street Gang: How We Got to Sesame Street

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hemingway

Hemingway

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Little Girl

Little Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Seven Deadly Sins

The Seven Deadly Sins

1962
×
Read the review Edit this entry  
07
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry