• 8-Bit Christmas

    8-Bit Christmas

    ★★½

    Calling bullshit that only ONE child in an entire affluent Chicago suburb circa 1988 would have owned a Nintendo. They sold 60 million consoles! Anyway, Steve Zahn continues to be on fire this year.

    NYT review: www.nytimes.com/2021/11/24/movies/8-bit-christmas-review.html

  • Beau Travail

    Beau Travail

    ★★★★★

    love to sublimate my repressed desires into highly ritualized combat maneuvers and military regimens only to be driven into a rage that precipitates my professional ruin by the sudden appearance of the platonic manifestation of my erotic ideal, then do a cool dance in a liminal space

  • Dune

    Dune

    There’s something really precious and amazing about sitting in a completely packed IMAX theatre with a row of friends and watching a big, extravagant, but fundamentally serious science-fiction movie and then getting a beer together afterward and talking animatedly about which cool costumes and character designs and set pieces each of us liked best and how much we enjoyed ourselves the whole time because — and not to get too sentimental or alarmist about this but, like, look at the…

  • Army of Thieves

    Army of Thieves

    ★½

    The heist at the center of “Army of the Dead,” the action-horror zombie flick Zack Snyder directed for Netflix earlier this year, wasn’t much of a heist at all — a cursory, surface-level safecracking scene that felt like a brief digression from all the violent zombie mayhem happening around it. “Army of Thieves,” a prequel starring and directed by the “Army of the Dead” ensemble player Matthias Schweighöfer, takes place in the very early days of the zombie apocalypse, and…

  • No Future

    No Future

    ★★

    Grief, as many filmmakers learn the hard way, is incredibly difficult to portray on screen, because grief is incredibly complex and intensely private — that exhaustive, full-body sorrow, what Saul Bellow called “the rock-depth of heavy trouble,” simply doesn’t come across in shots of mournful faces or sad-looking actors staring vacantly into the middle distance. “No Future” encounters this problem early and often. This grim, ponderous drama, about the family and friends of an addict coming to terms with his…

  • Burn After Reading

    Burn After Reading

    ★★★½

    the thing about coens discourse no one understands is that MORE filmmakers could stand to hate their characters imo

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    Yeah. This kicks ass. I absolutely live for shit like poison islands and bionic eyeballs and swanky foreign beach houses with fully stocked bar carts in every room. Loved how Bond kept getting blown up and the sound would do that thing like when you switch your Air Pods to noise cancellation mode. Léa Seydoux is so hot in this and yet she’s like, the third hottest person in the movie. The Blofeld interrogation is flat-out my favorite Bond scene…

  • The History of the Atlanta Falcons

    The History of the Atlanta Falcons

    ★★★★½

    Another certified banger from the greatest duo doing it. There’s just no one else making anything like this. Anyone else attempting to make the argument that, say, James Harrison’s 100-yard interception return early in Super Bowl LI had a significant impact on the game would be content to simply say as much and assume we’ll take their word for it. But Bois and Rubinstein will say it and then pull up a comprehensive bar graph charting the expected points differential…

  • V/H/S/94

    V/H/S/94

    ★★★½

    can’t believe it either but this absolutely rips 

    my NYT review - www.nytimes.com/2021/10/06/movies/v-h-s-94-review.html

  • Intrusion

    Intrusion

    ★½

    Reviewed for the New York Times: www.nytimes.com/2021/09/22/movies/intrusion-review.html

    In the simplest terms, “Intrusion” is about a woman who begins to think that her husband may be up to something sinister. The movie makes it immediately obvious, however, that her husband really is up to something sinister, because he’s always prowling around suspiciously, with ominous music playing pretty much whenever he’s onscreen. But this is a feature-length thriller, and it needs to buy some time and build suspense, so the faithful wife…

  • The Many Saints of Newark

    The Many Saints of Newark

    ★★★★½

    laughing on the outside, crying on the inside

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    As pleasantly outrageous as advertised, featuring the most effective third-act reveal in a studio horror picture since Orphan — there were so many shrieks of delight and rafts of applause that even our COVID-capacity Wednesday night screening felt jam packed. Lots and lots to like, especially the flamboyant touches of early De Palma, but this also just felt weird, thoughtfully and unselfconsciously weird, in a way that reminded me of the kind of 1980s horror that’s effectively vanished from cinemas.…