• King Richard

    King Richard

    ★★★

    A feel good sports biopic if there ever was one. Hits nearly all the beats you would expect. Heaps of corny dialogue, like every second person telling Richard “you’re a mad man, this’ll never work”. 

    I was kinda surprised how good some of the shots were. then I found out Robert Elswitt was the DP. 

    All the acting is pretty on point. Especially whoever they got to play Penus Williams. I really liked Will Smith, I just don’t want to to win that Oscar.

  • The Worst Person in the World
  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    ★½

    i appreciate the effort. i can see the ambition and theres some interesting choices and cool shots, but this is straight to dvd garbage

  • Red Rocket

    Red Rocket

    ★★★★

    A great frenetic energy. Simon Rex is flawless in his role. As backhanded a complement as this is, I love seeing D-list “shitty” actors striking gold with that one character they just nail. 

    Movie gets a bit plodding at times but it always reels in something exciting

  • Junior

    Junior

    Even from her first short, Julia Ducournau mixes the gross with the beautiful

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★½

    3rd watch

    I love how deliciously evil Daniel is. There’s scenes that become comedic with how ruthless this man can be.

  • Titane

    Titane

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Madness

    This amazing how Julia Ducournau crafts such a visceral and grotesque movie based on an already absurd premise, and has it also be really sweet and touching. I think relationship between Alexia and Vincent is interesting in how these two people can form a bond despite the fucked up scenario in which it happens. Vincent Lindon is standout. I loved the sorta juxtaposition of him swing an old sted head whose to old to work out anymore. He had…

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

    A worthy adaptation. Doesn’t do any thing crazy with the source material, but the presentation is otherworldly. With it being shot on a sound stage, there’s a interesting theatricality to it. Although there was a lot of weirdly obvious green scene. 

     The two leads are expectedly great. But there’s two scene stealing supporting performances. The witch and the pointy hat guy. The Witch knew what she was doing with her role, the contortionist stuff was a cool touch. And the pointy hat guy was just a really good actor haha.

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★½

    I really can’t seem to figure out why people herald this as a masterpiece other than “it’s cool”. I know in 1999 this was the shit. In 2021, having never seen in before, I do think it’s a cool movie with interesting themes but everything (mostly in the second half) has this cheesy action movie hue. Im not awed by the fights. Bullet time is neat. I love the more mindbending atmosphere of the beginning.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    It is what it is.

  • Being the Ricardos

    Being the Ricardos

    ★★½

    a weird kinda mess. it jumps all over the place, not really knowing what to focus on. I’ve never seen "I Love Lucy" but Javier Bardem and Nicole Kidman did seem distractingly mis-cast. seemed like the movie was trying to hit a lot of notes, Desi and Lucy's marriage, the troubled production, media mishaps. nothing really hit. Aaron Sorkin bruh stop directing movies

  • Rushmore

    Rushmore

    ★★★½

    Curse these Wes Anderson 7/10s