• Lawrence of Arabia

  • Dr. No

    ★★★½

  • Lolita

    ★★★★

  • Monkey's Teeth

  • Psycho

    ★★★★

  • The Fugitive Kind

    ★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

  • Rebel Without a Cause

  • Rear Window

    ★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★½

  • Rope

    ★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★½

  • School for Postmen

  • Saboteur

    ★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Watch Your Left

  • Fun Sunday

  • Brute Wanted

  • The Invisible Man

    ★★★

  • M

    ★★★★½

  • Häxan

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★

  • Life With Zach Mulden