Sort by

yer no has logged 546 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thelonious Monk: Straight, No Chaser

Thelonious Monk: Straight, No Chaser

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
Skhizein

Skhizein

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
31
A Love Story

A Love Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Fox and the Thrush

The Fox and the Thrush

1946
×
★★½
Edit this entry  
31
Hound

Hound

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rubicon

Rubicon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Daughter

Daughter

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Fox & the Bird

The Fox & the Bird

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hounds

Hounds

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Self Story

Self Story

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Five Minutes to Sea

Five Minutes to Sea

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kids

Kids

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lost & Found

Lost & Found

2018
×
Edit this entry  
25
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
Edit this entry  
25
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rabid

Rabid

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Pretty Thing

The Pretty Thing

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Villa Antropoff

Villa Antropoff

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Electrician's Day

Electrician's Day

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sh_t Happens

Sh_t Happens

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Breakfast

Breakfast

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Trifling Habits

Trifling Habits

2013
×
Edit this entry  
20
Rabbit's Blood

Rabbit's Blood

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lost Breakfast

The Lost Breakfast

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Wandering Soul

Wandering Soul

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

1939
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Case of the Stuttering Pig

The Case of the Stuttering Pig

1937
×
★★★★
Edit this entry  
13
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Flying Mouse

The Flying Mouse

1934
×
★★★
Edit this entry  
09
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three for Breakfast

Three for Breakfast

1948
×
★★★
Edit this entry  
09
Peter Pan

Peter Pan

1924
×
Read the review Edit this entry  
09
Birds of a Feather

Birds of a Feather

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pulsión

Pulsión

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
Cat People

Cat People

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Porky & Daffy

Porky & Daffy

1938
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Edge

Edge

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
How to Sleep

How to Sleep

1935
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ballerina

Ballerina

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Little Girl

Little Girl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Pig

Pig

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Interpreter

The Interpreter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bordello

Bordello

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry