Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★
Edit this entry  
02
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Edit this entry  
02
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
30
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Edit this entry  
14
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★
Edit this entry  
12
Following

Following

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★
Edit this entry  
04
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Edit this entry  
02
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
18
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
Edit this entry  
17
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Dreams

Dreams

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★
Edit this entry  
11
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
09
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Edit this entry  
07
Zoolander

Zoolander

2001
×
Edit this entry  
07
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Street Fighter II: The Animated Movie

Street Fighter II: The Animated Movie

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Edit this entry  
05
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★
Edit this entry  
28
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★
Edit this entry  
17
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★
Edit this entry