Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
04
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Edit this entry  
02
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
½
Edit this entry  
13
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
10
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Sunday In the Park With George

Sunday In the Park With George

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★½
Edit this entry  
01
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
12
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Edit this entry  
10
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
11
New York City Opera: A Little Night Music

New York City Opera: A Little Night Music

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Merrily We Roll Along

Merrily We Roll Along

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Company

Company

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★
Edit this entry  
13
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Area 51: The Alien Interview

Area 51: The Alien Interview

1997
×
Edit this entry  
20
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★½
Edit this entry  
09
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry