Barret Wagner has logged 299 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
Read the review Edit this entry  
12
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Critters

Critters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Till Death

Till Death

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry