2021

Jason P. Jason P.’s year to date

Highest rated films

  • Save Ralph

    ★★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Army of the Dead

    ★★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★★

  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Signs

    ★★★★★

  • You're Next

    ★★★★★

  • The Birdcage

    ★★★★★

  • In a Heartbeat

    ★★★★★

  • Kylie Minogue: Aphrodite Les Folies - Live in London

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★½

  • The Ring

    ★★★★½

  • The Descent

    ★★★★½

  • Monster

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 137 Films watched
  • 19.6 Average per month
  • 4.6 Average per week

Milestones

First Film

Selena

Jan 2

Most Watched

The Final Girls

twice

Last Film

Fear Street: 1666

Jul 16

Genres, countries & languages

Horror
68 films
Thriller
64 films
Drama
40 films
Action
34 films
Mystery
32 films
Sci Fi
31 films
Comedy
29 films
Crime
26 films
Adventure
18 films
Fantasy
10 films
USA
122 films
UK
21 films
Canada
14 films
France
7 films
Spain
4 films
Germany
4 films
Australia
3 films
Japan
3 films
Italy
1 film
Belgium
1 film
English
136 films
Spanish
15 films
French
7 films
Russian
4 films
Italian
4 films
German
3 films
Cantonese
3 films
Chinese
3 films
Portuguese
3 films
Arabic
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 116

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jason P.’s most liked review

Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

★★★½

Much love to the writers for making the lead characters queer, but couldn’t they have at least given the girls an ounce of personality?

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Kylie Minogue: Aphrodite Les Folies - Live in London
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Deadly Illusions
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Kylie Minogue: Aphrodite Les Folies - Live in London
Average weighted rating:

4.3

Films Jason P. watched in 2021

  • Fear Street: 1666
  • Escape Room: Tournament of Champions
  • Slither
  • Nobody
  • False Positive
  • Faults
  • Reno 911!: Miami
  • The Others
  • Vicious Fun
  • Fear Street: 1978
  • Black Widow
  • Luca
  • To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
  • Hellbent
  • Greenland
  • Fear Street: 1994
  • Zola
  • Werewolves Within
  • Murder by the Coast
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Splinter
  • Jennifer's Body
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Tragedy Girls
  • The Birdcage
  • Saint Maud
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Chaos Walking
  • Kajillionaire
  • I Know What You Did Last Summer
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • It's Me, Billy
  • Exam
  • Oxygen
  • Widows
  • Tenet
  • A Quiet Place Part II
  • Escape Room
  • Freaky
  • Resident Evil
  • Army of the Dead
  • Those Who Wish Me Dead
  • Big Hero 6
  • Alice, Sweet Alice
  • Wrath of Man
  • Vampires vs. the Bronx
  • Initiation
  • The Woman in the Window
  • Monster Party
  • Sorry to Bother You
  • Thir13en Ghosts
  • What We Do in the Shadows
  • Justice League Dark: Apokolips War
  • Fight Club
  • The Prestige
  • Things Heard & Seen
  • Skyscraper
  • We Need to Talk About Kevin
  • In a Heartbeat
  • The Visit
  • Save Ralph
  • Léon: The Professional
  • Bridesmaids
  • All Good Things
  • Blair Witch
  • Shutter Island
  • Mortal Kombat
  • The Ring
  • Smiley Face Killers
  • Speed Racer
  • No Country for Old Men
  • The Final Girls
  • The Invisible Man
  • Annihilation
  • Enemy
  • Psycho Goreman
  • Willy's Wonderland
  • Possibly in Michigan
  • I See You
  • Venom
  • Bride of Chucky
  • House of Wax
  • The Descent: Part 2
  • The Descent
  • Scare Me
  • Dracula 2000
  • From Dusk Till Dawn
  • The Final Girls
  • Haunt
  • World War Z
  • The Italian Job
  • Her
  • Signs
  • Slaxx
  • Deadly Illusions
  • Sorority Row
  • Zack Snyder's Justice League
  • You're Next
  • Teen Titans Go! vs. Teen Titans
  • Open 24 Hours
  • Avengers: Infinity War
  • The Hunt
  • Kylie Minogue: Aphrodite Les Folies - Live in London
  • Gravity
  • Thor: Ragnarok
  • Doctor Strange
  • X-Men: Apocalypse
  • Interstellar
  • The Vigil
  • The Shallows
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Ant-Man
  • Supernova
  • Wrong Turn
  • I Care a Lot
  • The Empty Man
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Wolf of Wall Street
  • Nightcrawler
  • Moonlight
  • Turistas
  • Intruders
  • Star Trek Beyond
  • The Strangers
  • The Little Things
  • Monster
  • Mulholland Drive
  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer
  • Promising Young Woman
  • Jason X
  • Freddy vs. Jason
  • Swallow
  • Brokeback Mountain
  • Possessor
  • Vivarium
  • Ex Machina
  • Selena

World map

Highly rated films Jason P. is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Worst Person in the World
  • Karnan

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more