• Broken Toys

  • Alias St. Nick

  • A Night at the Opera

  • Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life

    ★★½

  • Mad Love

    ★★★★★

  • The Raven

  • Charlie Chan in Egypt

    ★★★½

  • Werewolf of London

    ★★

  • Mark of the Vampire

    ★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • Jack Frost

  • A Story of Floating Weeds

    ★★★½

  • Charlie Chan in London

    ★★★½

  • The Black Cat

    ★★★★

  • Tarzan and His Mate

    ★★★★★

  • It Happened One Night

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • The Night Before Christmas

  • Duck Soup

    ★★★★★

  • The Invisible Man

  • Snow-White

    ★★★★★

  • Baby Face

  • Picture Snatcher

  • King Kong

  • Murders in the Zoo

    ★★★★

  • What! No Beer?

  • The Shanty Where Santy Claus Lives

  • Island of Lost Souls

    ★★★★½

  • Poil de Carotte

    ★★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★★½

  • The Most Dangerous Game

  • Horse Feathers

    ★★★★½

  • Doctor X

    ★★★★½

  • Vampyr

    ★★★★

  • Scarface

  • Tarzan the Ape Man

    ★★★★½

  • Minnie the Moocher

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★★★★

  • Freaks

    ★★★★★

  • The Blood of a Poet

    ★★★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★½

  • Spooks

  • Frankenstein

  • The Champ

  • Monkey Business

    ★★★★

  • M

    ★★★★★

  • The Public Enemy

  • Drácula

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Little Caesar

  • L'Âge d'Or

  • The Unholy Three

    ★★★★

  • The Skeleton Dance

  • Un Chien Andalou

  • Étude cinégraphique sur une arabesque

  • Steamboat Willie

  • Ghosts Before Breakfast

    ★★★

  • Celles qui s'en font

  • Danses espagnoles

  • The Man Who Laughs

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Crowd

  • The Circus

  • Themes and Variations

  • Napoleon

  • Metropolis

  • The Golden Clown

  • A Page of Madness

    ★★★

  • The Son of the Sheik

    ★★★

  • The Adventures of Prince Achmed

    ★★★★

  • Nothing But Time

    ★★★★