Sort by

♱ighe has logged 100 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★½
Edit this entry  
29
Death Race

Death Race

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
A Civil Action

A Civil Action

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Problem with Apu

The Problem with Apu

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
26
John Carter

John Carter

2012
×
Edit this entry  
26
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Time Machine

The Time Machine

2002
×
★½
Edit this entry  
25
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
S.W.A.T.

S.W.A.T.

2003
×
★★½
Edit this entry  
25
Cypher

Cypher

2002
×
Edit this entry  
24
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
1001 Nights

1001 Nights

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Your Face

Your Face

1987
×
Edit this entry  
20
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ballistic: Ecks vs. Sever

Ballistic: Ecks vs. Sever

2002
×
★½
Edit this entry  
19
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Clockstoppers

Clockstoppers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inside Out

Inside Out

2015
×
★½
Edit this entry  
17
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
I Ain't Scared of You: A Tribute to Bernie Mac

I Ain't Scared of You: A Tribute to Bernie Mac

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Soul

Soul

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Line of Duty 4

In the Line of Duty 4

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Slap Happy Lion

Slap Happy Lion

1947
×
★★★
Edit this entry  
16
Uncle Tom's Cabaña

Uncle Tom's Cabaña

1947
×
★★★½
Edit this entry  
15
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Quest for Camelot

Quest for Camelot

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Osmosis Jones

Osmosis Jones

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Balance

Balance

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Sisyphus

Sisyphus

1974
×
★★★★½
Edit this entry