Sort by

bulletproofQpid has logged 80 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zombie Strippers!

Zombie Strippers!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
See No Evil 2

See No Evil 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inside

Inside

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Patrick

Patrick

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Deer Woman

Deer Woman

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The American Scream

The American Scream

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightmare Factory

Nightmare Factory

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Found

Found

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cat People

Cat People

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon

The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deus Irae

Deus Irae

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eel Girl

Eel Girl

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bordello of Blood

Bordello of Blood

1996
×
Read the review Edit this entry  
17
I Am Sam

I Am Sam

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rigor Mortis

Rigor Mortis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I, Madman

I, Madman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry