amanda has logged 138 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Guns N' Roses: Use Your Illusion II

Guns N' Roses: Use Your Illusion II

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Guns N' Roses: Use Your Illusion I

Guns N' Roses: Use Your Illusion I

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
May

May

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
Edit this entry  
25
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1979
×
Edit this entry  
25
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
Edit this entry  
25
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
Edit this entry  
25
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
Edit this entry  
25
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Mr. Nanny

Mr. Nanny

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Touch of Death

Touch of Death

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunt

The Hunt

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Stranger in Our House

Stranger in Our House

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Incident at Loch Ness

Incident at Loch Ness

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Mortuary

Mortuary

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Happy People: A Year in the Taiga

Happy People: A Year in the Taiga

2010
×
Edit this entry  
21
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
Edit this entry  
16
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Final Exam

Final Exam

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crocodile

Crocodile

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Patriot

The Patriot

2000
×
Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Village

The Village

2004
×
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry