Scott has written 220 reviews for films during 2020.

  • The Midnight Sky

    The Midnight Sky

    ★★½

    Two kind of alrights don't make a good film.

    I rolled my eyes a lot watching this film, and it's a shame, because on paper it all sounds great.

  • Room on the Broom

    Room on the Broom

    ★★★★

    Very charming, but then, you already knew that.

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    As a technical achievement, Soul is head and shoulders above the competition. The level of detail, the design, the animation - it's all stunning.

    As a film, there's some great ideas in here, but ultimately it feels both too long and way too short. Things happen, but there's not enough connection.

    Having watched Ratatouille recently, which also deals with purpose and "sparks", there's definitely a love for Jazz (and music in general) here, but it just needed to slow down and let us understand the characters more.

    Graham Norton came very close to stealing the whole movie.

  • Zog and the Flying Doctors

    Zog and the Flying Doctors

    ★★★★

    Charming and well animated. Big fan of the Scottish Unicorn.

  • Burrow

    Burrow

    ★★★★

    Aye, this is pretty spot on. Could've watched 90 minutes of this, no bother

  • Lou

    Lou

    ★★★★

    Pixar's first foray into body-horror really works!

  • Scrooged

    Scrooged

    ★★★½

    I like the idea of A Christmas Carol following someone who actually loves Christmas, although they love it for the commercialisation/commodification of the season.

    It feels way too long, and underdeveloped, but it's well-made.

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    Wes Anderson's Paddington 2

  • The Muppet Christmas Carol

    The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

    Probably one of the best versions of A Christmas Carol - surprisingly faithful to the book, and I don't need to explain the sweaty Hell chains from the 1970s version.

  • Versus

    Versus

    ★★★★½

    A great low budget film that ticks all the late 1990s/early 2000 boxes - zombies, leather jackets, Matrix jokes, shite metal and, of course, The Forest of Resurrection. Every film until 2003 referenced The Forest of Resurrection.

  • We're Going on a Bear Hunt

    We're Going on a Bear Hunt

    ★★

    I'm glad they added a dead grandparent to a sweet little story.

    Absolutely buzzing about it.

  • Father Christmas

    Father Christmas

    ★★★★

    While the crossover with The Snowman Universe is well handled, the Father Christmas mythos is very confusing - who's Uncle Bob, and who delivers presents to Father Christmas?