Richard has logged 32 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cops

Cops

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Roberta

Roberta

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Young Mr. Jazz

Young Mr. Jazz

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Summertime

Summertime

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Calcutta

Calcutta

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Book of Mary

The Book of Mary

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry