Bryan L. has logged 43 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Big Red One

The Big Red One

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Darby O'Gill and the Little People

Darby O'Gill and the Little People

1959
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★½
Edit this entry  
24
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

1952
×
★★★½
Edit this entry  
23
Zulu

Zulu

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
22
This Sporting Life

This Sporting Life

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Fabulous Baker Boys

The Fabulous Baker Boys

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
White Fang

White Fang

1991
×
★★★½
Edit this entry  
17
Clemency

Clemency

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
Felicia's Journey

Felicia's Journey

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Waterloo

Waterloo

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Count Dracula

Count Dracula

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Railway Children

The Railway Children

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Barquero

Barquero

1970
×
★★★½
Edit this entry  
01
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Never Let Go

Never Let Go

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry