bruno has logged 35 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alice Júnior

Alice Júnior

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
The Yellow Night

The Yellow Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
NSFW

NSFW

2016
×
Edit this entry  
23
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
The Boulet Brothers' Dragula: Resurrection

The Boulet Brothers' Dragula: Resurrection

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
Edit this entry  
18
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
17
Reflexões de um Liquidificador

Reflexões de um Liquidificador

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
15
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
13
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★
Edit this entry  
10
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
White Dog

White Dog

1982
×
★★★
Edit this entry  
07
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
Edit this entry  
06
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Edit this entry