brtblci has logged 70 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Salton Sea

The Salton Sea

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★½
Edit this entry  
21
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lonely Hearts

Lonely Hearts

2006
×
★★½
Edit this entry  
18
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
Read My Lips

Read My Lips

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
Romance

Romance

1999
×
★★
Edit this entry  
18
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Romeo Is Bleeding

Romeo Is Bleeding

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Color of Night

Color of Night

1994
×
Edit this entry  
16
Nine 1/2 Weeks

Nine 1/2 Weeks

1986
×
★★½
Edit this entry  
15
Matador

Matador

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
Lie with Me

Lie with Me

2005
×
Edit this entry  
15
Monster

Monster

2003
×
★★
Edit this entry  
15
Sliver

Sliver

1993
×
★½
Edit this entry  
15
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Informers

The Informers

2008
×
Edit this entry  
14
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
The General's Daughter

The General's Daughter

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
In Bed

In Bed

2005
×
★★½
Edit this entry  
13
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Edit this entry  
13
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Melissa P.

Melissa P.

2005
×
Edit this entry  
12
Alleluia

Alleluia

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Edit this entry  
12
Species II

Species II

1998
×
Edit this entry  
12
Species

Species

1995
×
★★
Edit this entry  
12
Bad Girls

Bad Girls

1994
×
★★
Edit this entry  
12
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Edit this entry  
12
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Roommate

The Roommate

2011
×
½
Edit this entry  
11
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Edit this entry  
11
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
10
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry