brtblci has logged 35 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★
Edit this entry  
25
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★½
Edit this entry  
24
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★
Edit this entry  
17
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mommy

Mommy

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Candy

Candy

2006
×
★★
Edit this entry  
11
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★
Edit this entry  
10
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
Edit this entry  
07
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Boondock Saints II: All Saints Day

The Boondock Saints II: All Saints Day

2009
×
★½
Edit this entry  
06
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★½
Edit this entry  
05
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
Orgazmo

Orgazmo

1997
×
★★
Edit this entry  
04
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frequently Asked Questions About Time Travel

Frequently Asked Questions About Time Travel

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Swingers

Swingers

1996
×
★★★½
Edit this entry  
03
Central Station

Central Station

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
In China They Eat Dogs

In China They Eat Dogs

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Minari

Minari

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thursday

Thursday

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★
Edit this entry