brtblci has logged 56 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Edit this entry  
30
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Munich

Munich

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
25
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★
Edit this entry  
23
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Edit this entry  
18
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★½
Edit this entry  
17
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Make Us Dream

Make Us Dream

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Shooter

Shooter

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
11
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dangal

Dangal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★
Edit this entry  
07
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
Edit this entry  
05
Fracture

Fracture

2007
×
★★★
Edit this entry