brodie has logged 335 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
12
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
30
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Edit this entry  
23
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
03
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Rob Cantor: Shia LaBeouf Live

Rob Cantor: Shia LaBeouf Live

2014
×
Edit this entry