• Shampoo

    Shampoo

    ★★★½

    A man attempts unbimboification under the watchful eyes of Nixon

  • La Notte

    La Notte

    ★★★★½

    Death by Modernism

  • Sleepwalk

    Sleepwalk

    ★★★

    Sleepwalk's best moments are when it focuses on the city. New York here is lonely, gritty, amorphously liminal, and much of the movie comes across as No Wave Edward Hopper. Sara Driver channels this environment into moments where elevators lead to nowhere, objects break down into dust, and blood becomes more than blood.

    These surreal rhythms react to Sleepwalk's narrative, and unfortunately Driver's use of Chinese elements fail to surpass being used as mere plot points--nothing more interesting or significant than precursors to the movie's superior scenes of atmosphere.

  • Upstream Color

    Upstream Color

    ★★½

    Made for TV Malick

  • Battleship Potemkin

    Battleship Potemkin

    ★★★★

    What's better than this, brothers being comrades

  • Cats

    Cats

    ★½

    That's the dark nature of capitalism

  • WHAT DID JACK DO?

    WHAT DID JACK DO?

    Lynch wrote this by cutting up a bunch of noir scripts and then having the monkey pull lines out of a fedora.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★½

    "Jojo" is genuinely funny for the first 15-20 minutes. The audience is quickly taken to a Hitler Youth camp where children are excited to kill and the Nazis' pomposity relents amidst the end of the war. The comedy is slapstick and farcical--a child throws a knife which rebounds against a tree and hits another child, and then Jojo throws a grenade which rebounds against a tree and lands near him, and then Jojo returns home, and the movie drops off.…

  • For Ever Mozart

    For Ever Mozart

    ★★★

    Being ignorant of a lot of things, namely late period Godard, the Bosnian War, and whoever these characters are quoting, For Ever Mozart is a very absurd enigma; however I'm pretty sure even those with more contextual understanding--outside of Godard academics--would agree. Adding to my confusion is the frustrating deficiency in French subtitles (it's my understanding that it was the only language originally subbed) on Cohen's release.

    Despite the confusion, it's an alluring puzzle to try to solve. Of course…

  • Crocus

    Crocus

    That dick is 5 stars though

  • The Turin Horse

    The Turin Horse

    ★★★★

    Satantango is screening about three hours away, and reading about it peaked my interest in Tarr. The Turin Horse is the first I've seen of his, and more than anything else, I came away with a sense of heaviness. The film carries weight, and you can certainly describe it as "emotionally heavy", but neither are really what I mean by "heaviness." For 2 and 1/2 hours, I felt a sort of force pressing on me--statuesque, elemental, hoary. With everything concerning…

  • The Trial

    The Trial

    ★★★★

    The masculine to Jeanne Dielman's feminine