Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★½
Edit this entry  
09
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★½
Edit this entry  
05
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Edit this entry  
15
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Edit this entry  
14
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dementia

Dementia

1955
×
★★★
Edit this entry  
26
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★
Edit this entry  
16
Thanos and Despina

Thanos and Despina

1967
×
★★★★
Edit this entry  
13
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Edit this entry  
25
California Split

California Split

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★½
Edit this entry  
04
Body Double

Body Double

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Damned

The Damned

1969
×
★★★½
Edit this entry  
16
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
General Commander

General Commander

2019
×
★½
Edit this entry  
13
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Edit this entry  
12
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★
Edit this entry  
11
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★½
Edit this entry  
30
Uptight

Uptight

1968
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Mattei Affair

The Mattei Affair

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Edit this entry  
01
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★½
Edit this entry  
24
American Dream

American Dream

1990
×
★★★½
Edit this entry