• American Sniper

    ★★

  • St. Vincent

    ★★

  • Pride

    ★★★

  • The Drop

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★★

  • Whiplash

    ★½

  • We Are the Best!

    ★★★½

  • Good Vibrations

    ★★★

  • Get Shorty

    ★★★

  • UHF

    ★★★½

  • To Live and Die in L.A.

    ★★★½

  • Under the Volcano

    ½

  • The Thing

    ★★★★★

  • Hardcore

    ★★★★½

  • Rolling Thunder

    ★★★½

  • Network

    ★★★★★

  • The Offence

    ★★★★★

  • Weekend

    ★★★★½