• The Birds

  • West Side Story

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★½

  • A Face in the Crowd

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

  • White Christmas

    ★★★½

  • It Came from Outer Space

    ★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • A Place in the Sun

    ★★★

  • Born Yesterday

    ★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Gaslight

    ★★★★½

  • 5th Ave Girl

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★