Brian has logged 31 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
30
Damsel

Damsel

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bao

Bao

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
14
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry